13 Temmuz 2017 Perşembe 11:16 TEKNOLOJİ

GOOGLE'DAN HABER YAZAN BİLGİSAYAR PROJESİNE DESTEK

Google'dan haber yazan bilgisayar projesine destek

İngiliz haber ajansı Press Association'ın, "bilgisayarlar tarafından yazılacak haber servisi projesi" için Google'dan 706 bin euro (3 milyon lira) destek geldi.

Press Associationın projesi ile bilgisayarlar gazetecilerin de yardımlarıyla ayda 30 bin yerel haberi servise sokacak.

İngiltere ve İrlandada yayın kuruluşlerına haber akışı sağlayan Press Association projesini "yüzlerce medya organına etkileyici yerel haber akışı yaratmak" için Urb Media ile işbirliği içinde yürütecek.

Avrupa dijital gazeteciliğindeki yenilikleri desteklemeyi amaçlayan Google'ın Digital News Initiative (DNI - Dijital Haber Girişimi) tarafından bugüne kadarki en büyük desteklerden birini kazanan Press Association ve Urbs Media, her ay binlerce haber üretmek için Radar Muhabirler, Veri ve Robotlar sistemi oluşturacak.

PA Genel Yayın Yönetmeni Peter Clifton, gazetecilerin hâlâ haber tespit etmeye ve yaratmaya ve içeriğin miktarını artırmak için yapay zekayı kullanmaya devam edeceklerini vurguladı ve ekledi:

"Yetenekli gazeteciler süreçte hala hayati öneme sahip olacak, ancak Radar Muhabirler manuel olarak sağlanması imkansız olan bir dizi yerel haberi yapay zeke ile genişletmemize olanak sağlıyor. Bu Press Association için ileriye atılmış harika bir adım." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER