13 Mart 2018 Salı 14:15 GÜNCEL

'TÜRKİYE İLE ABD ARASINDAKİ İLİŞKİLER KOPMA NOKTASINDA'

'Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler kopma noktasında'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Moskova'daki bir üniversitede verdiği demeçte, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin kopma noktasında olduğunu söyledi. Çavuşoğlu ayrıca, ABD'nin, Türkiye ile normal bir diyalog sürdürebilmesi için 'teröristlere' silah göndermeyi bırakması gerektiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD yönetiminin tutarsız davranışlarına yönelik sert açıklamalar yaptı. Washington'ı, FETÖ lideri Fetullah Gülen'in iadesi dahil bir dizi konuda sözünü tutmamakla eleştiren Çavuşoğlu, “Türk halkı ABD'ye çok olumsuz bakıyor. Zira sözlerini tutmuyor ve sürekli yalan söylüyorlar" diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler kopma noktasında bulunmakta. İlişkilerin tamamen kopmaması için şubat ayında bazı çalışma grupları kuruldu. Onlara bir şart koştuk: 'Eğer sözlerinizi yine tutmazsanız biz de sabırlı davranmayı bırakacağız' dedik” ifadesini kullandı.

BÖYLE BİR İLİŞKİYİ SÜRDÜRMENİN ANLAMI VAR MI?

“Böyle bir ilişkiyi sürdürmemizin ne anlamı var?” diye soran Çavuşoğlu “ABD, bildiğiniz gibi, son dönemde terörist örgüt YPG'ye sürekli olarak silah teslimatı yapıyor. Daha sonra bu silahlarda bizim yerleşim yerlerimize ateş açıyorlar” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER